Wypadanie włosów

Wypadanie włosów jest rzeczą normalną. Włosy wypadają, by dokładnie w ich miejscu mogły wyrosnąć kolejne (liczba mieszków włosowych jest stała przez całe życie). Przez cały czas około 90% naszych włosów rośnie, podczas gdy pozostałe 10% zostaje w fazie spoczynku. Włosy znajdują się w fazie wzrostu przez około 2-6 lat, podczas gdy włosy znajdujące się z fazie spoczynku wypadają i zostają zastąpione nowymi, które wchodzą w fazę wzrostu. Podczas fazy wzrostu włosy rosną średnio 1-1,5 cm miesięcznie. W świetle cyklu porostu włosów gubienie od 50 do 100 włosów dziennie jest całkowicie normalne. Dopiero, gdy zauważamy na grzebieniu więcej niż 100 sztuk, powinniśmy szukać pomocy.

Dlaczego włosy wypadają w większej ilości?

Zwiększone wypadanie może być spowodowane np. zmianami hormonalnymi w organizmie, chorobami, ubogą w witaminy dietą, stresem czy zewnętrznymi uszkodzeniami. Jeśli stosujemy farby i kosmetyki chemiczne, przyrządy do stylizacji włosów lub sztucznie doczepiamy kosmyki, powinniśmy się liczyć z ryzykiem osłabienia i wypadania włosów.

Jak sobie radzić z tym problemem?

Dobrym sposobem na pobudzenie cebulek włosowych jest delikatny masaż skóry głowy, który poprawia krążenie krwi. Można go wykonać po umyciu włosów, najlepiej spłukanych chłodniejszą wodą. Wykonuje się go do momentu poczucia ciepła na głowie i lekkiego mrowienia. Masaż można także wykonać przed umyciem włosów. Da lepsze efekty, jeśli wykona się go przy użyciu ziołowego olejku. Wyciągi z niektórych roślin znane są z właściwości wzmacniających włosy i odżywiających skórę głowy. Indyjskie kobiety, które słyną z mocnych, lśniących i długich włosów sięgają m.in. po takie rośliny, jak: amla, bhringraj, brahmi czy neem. W Polsce coraz częściej można kupić oryginalne indyjskie oleje, będące połączeniem wielu ziół. Bardzo dużą popularnością cieszą się Olejki Bhringraj i Heenara marki Hesh dla kobiet i mężczyzn, będące połączeniem wielu ajurwedyjskich ziół na bazie olejku kokosowego. Osoby, które je stosują, zauważają pojawienie się wielu nowych włosów o zdecydowanie silniejszych cebulkach. Naturalne kosmetyki można przygotować także samemu. Domowym sposobem jest zastosowanie mleka kokosowego ze zmielonych i dokładnie wyciśniętych wiórków kokosowych na całą skórę głowy. W połączeniu z masażem przy cebulkach włosów taki zabieg odżywia włosy i pobudza ich porost.

Warto wypróbować całkowicie roślinne środki pielęgnacyjne, które w składzie mają odżywcze zioła, a nie składniki chemiczne. Rośliną znaną ze swojego wzmacniającego wpływu na włosy jest indyjski agrest Amla, bardzo bogaty w witaminę C. Amla odżywia cebulki włosowe, wzmacnia je, przez co włosy mniej wypadają. Przy regularnym stosowaniu Amli można zauważyć pojawienie się wielu nowych włosków o mocniejszych cebulkach. Nowe włoski są grubsze i bardzo lśniące. Amla jest znana także z delikatnego efektu przyciemniania włosów. Osoby, które zauważą wzmożone wypadanie włosów, powinny wypróbować także takich ziół jak Maka czy Brahmi, które odżywiają włosy od cebulek po końce. Wystarczy sproszkowane zioła połączyć z wodą i uzyskaną maskę nałożyć na włosy, potem spłukać. Pozytywne efekty będzie można zauważyć bardzo szybko.

Roślinne oleje, maski do włosów i szampony z pewnością lepiej poradzą sobie z naszym problemem niż syntetyczne kosmetyki z laboratoriów. Lepiej zrezygnować ze specjalistycznych preparatów na wypadanie włosów, gdyż zdaniem wielu dermatologów jeszcze bardziej szkodzą, ponieważ zawierają w sobie wiele chemicznych składników. Szampony, odżywki i inne preparaty naszpikowane syntetycznymi składnikami działają drażniąco na skórę głowy i osłabiają włosy. Zanim sięgniemy po chemiczne specyfiki, warto sprawdzić, co natura ma nam do zaoferowania.